Ομιλία Καθηγητή Enoka στα πλαίσια του IMPULSES

Invitation_ENOKA_IMPULSESΤην Τρίτη 3 Μαίου 2022 στις 15:30-17:00 θα πραγματοποιηθεί ομιλία του Καθηγητή Roger M. Enoka με τίτλο "Understanding the fatigue experienced by persons with multiple sclerosis", στα πλαίσια εργασιών του προγράμματος IMPULSES (ERANET-NEURON). Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί στο κεντρικό αμφιθέατρο του Διδακτηρίου του ΤΕΦΑΑ Σερρών, και η είσοδος θα είναι ελεύθερη για κάθε ενδιαφερόμενη και ενδιαφερόμενο (φοιτητριες/τες, διδακτικό προσωπικό κλπ).

Το ερευνητικό έργο IMPULSES πραγματεύεται τη μελέτη νευροφυσιολογικών παραμέτρων που επηρεάζουν την ισορροπία κατά την ανάπτυξη, ενηλικίωση και γήρανση, όπως και τη μελέτη παρεμβάσεων με στόχο την ευόδωση της ιδιοδεκτικότητας σε άτομα της τρίτης ηλικίας και σε παιδιά με εγκεφαλική παράλυση. Στα πλαίσια του πρώτου Workshop που θα πραγματοποιηθεί από 2 έως 4 Μαϊου στο ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης και στο ΤΕΦΑΑ Σερρών, θα έχουμε την χαρά να φιλοξενήσουμε τους 2 εταίρους του έργου, τον Καθηγητή Stéphane Baudry (Université Libre de Bruxelles, Belgium) και τον καθηγητή Thomas Lapole (Université de Saint-Etienne, France), μαζί με τους συνεργάτες τους που πλαισιώνουν αυτήν την προσπάθεια. Όσον αφορά τον προσκεκλημένο ομιλητή της Τρίτης, ο κ. Enoka είναι καθηγητής στο τμήμα Integrative Physiology, του University of Colorado, Boulder (USA) και επικεφαλής του εργαστηρίου νευροφυσιολογίας της κίνησης (Neurophysiology of Movement Laboratory). Είναι διεθνώς γνωστός για τα επιτεύγματά του ως δάσκαλος και ως ερευνητής και θεωρώ πως η παρουσία του τιμά το Τμήμα μας.

Ο επιστημονικός υπεύθυνος
Δημήτρης Πατίκας